Le Haaretz reprend l'article de Bernard-Henri Lévy sur l'affaire DSK

haaretz-150x42שני בבוקר. איני יודע מה באמת קרה שלשום
, בשבת, בחדר המלון שכעת ידוע לשמצה, סופיטל בניו יורק. איני יודע, כי לא שמענו את גרסתו. איש אינו יודע אם דומיניק שטראוס-קאהן אכן אשם במה שמטיחים בו, או שמא באותה שעה אכל ארוחת בוקר בחברת בתו.

איני יודע, אבל עדיף שנדע בהקדם כיצד חדרנית הצליחה להיכנס לבד, בניגוד לנוהלי רוב בתי המלון הגדולים בניו יורק, ולפיהם חייב להיות « צוות ניקיון » של שני אנשים בחדרו של אחד האנשים שהשמירה עליו היא מההדוקות בעולם.

ואיני רוצה לעסוק בשיקולי הפסיכולוגיה בגרוש המתיימרת לחדור למוחו של בעל העניין, ולהבחין שמספר החדר הידוע (2806) תואם את תאריך (28.06) פתיחת הפריימריז במפלגה הסוציאליסטית שבהן הוא נחשב למועמד המוביל, ולהסיק שמדובר בשגגה, בטעות מודעת אובדנית, בלה-בלה…

מה שאני יודע הוא ששום דבר בעולם לא צריך לאפשר לזרוק מישהו לכלבים בצורה כזאת. מה שאני יודע ששום דבר, שום חשד, כי נראה לי שבשעה שאני כותב שורות אלה לא מדברים אלא על חשדות, צריך לאפשר שהעולם כולו יוזמן להלעיט את עצמו במראה דמותו האזוקה, המומה לאחר 30 שעות מעצר, ועדיין גאה.

מה שאני יודע הוא ששום דבר, שום חוק בעולם, לא אמור להתיר שאשה, אשתו, נערצת בשל אהבתה ואומץ לבה, תיחשף גם

היא מול דעת קהל שיכורה מסיפורים ומנקמה אפלה.

ומה שעוד ידוע לי הוא ששטראוס-קאהן שאני מכיר, שאני ידידו זה עשרים וחמש שנה ושאשאר ידידו, אינו דומה למפלצת, לחיה צמאת הדם והמרושעת, לאיש המערות שאותו מתארים כעת בכל מקום. גבר מפתה, ללא ספק. בעל קסם, ידיד הנשים, קודם כל כמובן של אשתו. אולם הדמות הגסה והאלימה, חיית הפרא, ברור לחלוטין שלא. זה אבסורד.

אני כועס על השופט האמריקאי, שכאשר שלח אותו אל קהל ציידי התמונות (פפארצי) שהמתינו בחזית בית המשפט בניו יורק, נראה כמי שחושב שהוא חשוד מהשורה. אני כועס על מערכת משפט שמכונה בצניעות « אקטיביסטית », שבה כל אחד יכול להאשים כל אחד בכל פשע. על הנאשם נטל ההוכחה שהאישום שקרי, חסר בסיס.

אני כועס על העיתונות הצהובה של ניו יורק, שמביישת את המקצוע, שמבלי להיזהר, מבלי לפתוח בהליכי אימות, הציגה את דומיניק שטראוס-קאהן כחולה, סוטה, כמעט רוצח סדרתי, חיית בר מתחום הפסיכיאטריה. אני כועס, בצרפת, על כל מי שקפצו על ההזדמנות במטרה לסגור חשבונות או לקדם את ענייניהם.

אני כועס על הפרשנים, הפוליטולוגים ואחרים מהדרג הפוליטי הזוטר משולהבים נוכח ההפתעה האלוהית ושללא שמץ הגינות החלו לדון בחלוקה מחדש של הקלפים, במערכת החדשה…אני עוצר, כי זה מעורר בחילה.

אני כועס על כל מי שמקבלים באדיבות את עדותה של האשה האחרת, הצרפתייה, הטוענת שהיתה קורבן לניסיון אונס דומה. אשה ששתקה במשך שנים, ושכאשר ראתה את ההזדמנות חשפה את פרשת העבר שלה ובאה למכור אותה על מסכי הטלוויזיה.

ובנוסף, אני אבל על הממדים של האירוע ועל המשמעות הפוליטית שלו. השמאל, אם יאבד את הדמות המובילה שלו, יפסיד. תפסיד צרפת, שלאורך שנים כה רבות הוא היה אחד ממשרתיה הנאמנים והטובים ביותר. ותפסיד אירופה, שלא לומר העולם, שחייבים לו על ארבע השנים שבמהלכן כיהן כראש קרן המטבע הבינלאומית ותרם רבות כדי למנוע את הגרוע מכל.

מצד אחד היו הימניים הקיצונים, טהרנים וקשוחים. אנשי התוכניות המוקפדות, נטולות האיפנונים והגוונים, והיו, מהצד האחד, אלה שדומיניק שטראוס-קאהן עמד בראשם, ושהחלו ליישם חוקי משחק ותרניים פחות לבעלי השררה ומצדדים יותר באומות פרולטריות, ובהן בשבריריות והעניות ביותר.

מעצרו התרחש שעות ספורות לפני המפגש שבו היה אמור לטעון, בפני קאנצלרית גרמניה, בשם מדינה, יוון, שלדעתו ניתן יהיה לשקם את מצבה מבלי להעמידה על ברכיה. מפלתו תהיה גם מפלת נושא חשוב זה. זה יהיה אסון לחלק זה של אירופה והעולם שקרן המטבע הבינלאומית, בהנהגתו ובפעם הראשונה בתולדותיה, לא התכוונה להיעלות כקורבן לאינטרסים הפיננסיים. ובמקרה הזה, מדובר בסימן מעורר מורא לבאות.

תרגמה מצרפתית: יעל גרינפטר


Tags : , , , ,

Classés dans :,